• Seria 5

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 19 kwietnia 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 9

Kwadrat i prostokąt nie będący kwadratem mają tę samą powierzchnię, równą 81 cm2. Szerokość prostokąta jest równa jednej trzeciej długości boku kwadratu. Jaka jest szerokość prostokąta. Oblicz obwody obu figur.

Zadanie 10

Janek pomyślał sobie pewną liczbę. Następnie dodał do niej 4, otrzymana sumę podzielił przez 4, otrzymany iloraz pomnożył przez 3. Potem od ostatniego wyniku odjął 5. Gdy tę różnicę podzielił przez 8, otrzymał liczbę 5. Jaką liczbę pomyślał Janek?

• Seria 4

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 12 kwietnia 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 7

Do sklepu przywieziono 223 kg cukierków w pojemnikach po 10 kg i 17 kg. Ile było pojemników każdego rodzaju ?

Zadanie 8

Wpisz w kółka liczby 1, 2, 3, ..., 9 tak, aby sumy liczb występujących w wierzchołkach sześciu poszczególnych kwadratów były równe.

• Seria 3

• Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i mokrego dyngusa

życzy Anna Mieczkowska

Tym razem, ze względu na okres świąteczny, rozwiązania zadań tej serii można przesyłać do piątku 5 kwietnia 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 5

Maharadża obdarował ł trzy swoje córki perłami przechowywanymi w szkatułce. Najstarszej dał połowę zawartości szkatułki i jedną perłę, młodszej połowę reszty i jedną perłę, a najmłodszej połowę pozostałych i jeszcze 3 perły i wówczas szkatułka pozostała pusta. Ile pereł miał maharadża w szkatułce. Ile dał każdej z córek?

Zadanie 6

W puste pola szachownicy wpisz liczby  4, 5, 6, 7, 8, 9  w taki sposób, aby sumy liczb każdego wiersza i każdej kolumny oraz na przekątnych  były równe.

• Seria 2

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 22 marca 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 3

Suma dwóch liczb jest równa 47268. jedna z nich kończy się dwoma zerami. Jeżeli usuniemy te dwa zera, otrzymamy drugą z tych liczb. Jakie to liczby?

Zadanie 4

Puste kratki uzupełnij liczbami w taki sposób, aby suma każdej czwórki kolejnych liczb wynosiła 20.

• Seria 1

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 15 marca 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 1

Do ponumerowania stron pewnej encyklopedii zużyto 6869 cyfr. Ile stron liczy ta encyklopedia?

Zadanie 2

Boki prostokąta mają długość 8 cm i 18 cm. Podziel ten prostokąt na dwie części tak, aby można z nich było złożyć kwadrat.

•

Zapraszam uczniów klas IV i V do udziału w wiosennej sesji Szkolnej Ligi Zadaniowej z matematyki.

Co tydzień w piątek wieczorem (począwszy od 8 marca 2024 r. przez kolejne 10 tygodni) będą  zamieszczane dwa zadania. Ich rozwiązania można przesyłać do następnego piątku włącznie na adres mailowy a.mieczkowska@vp.pl

Uczniowie, którzy prześlą  najwięcej prawidłowych rozwiązań otrzymają dyplomy i nagrody.

Zapraszam i życzę dobrej zabawy z matematyką,
            Anna Mieczkowska