• Szkolna liga zadaniowa z chemii dla klas VII – edycja 2023/2024

część III

Pełne rozwiązanie  powinno zawierać wszystkie obliczenia, jednostki oraz odpowiedź.

Termin nadsyłania rozwiązań na adres: b.kucharczyk75@onet.pl – 05.04.2024r.

1. Ustal wzór sumaryczny związku chemicznego, którego cząsteczka zawiera 4 atomy pierwiastka chemicznego o łącznej masie atomowej 124 u i 10 atomów innego pierwiastka o łącznej masie atomowej 160 u.
        2. Oblicz masę jodu potrzebną do przereagowania z 0,6 g srebra, jeśli produktem reakcji chemicznej jest jodek srebra(I).
        3. Oblicz, w jakim stosunku masowym są połączone ze sobą pierwiastki w związkach chemicznych o podanych nazwach:       a)  bromek magnezu                        b) tlenek azotu (III)                     c)  siarczek chromu (III).

Szkolna liga zadaniowa z chemii dla klas VIII – edycja 2023/2024

część III

Pełne rozwiązanie powinno zawierać dane, szukane, wszystkie obliczenia, jednostki oraz odpowiedź.

Termin nadsyłania rozwiązań na adres: b.kucharczyk75@onet.pl – 05.04.2024r.

1. Oblicz, ile gramów tlenu potrzeba do spalenia całkowitego 44 g kwasu butanowego.
        2. W celu otrzymania siarczku żelaza (II) poddano reakcji chemicznej 5,6 g żelaza i 4 g siarki   Oblicz, ile powstanie gramów siarczku żelaza (II). Wskaż, który z pierwiastków chemicznych został użyty w nadmiarze.
        3. Do 200 g 96 – procentowego roztworu etanolu dodano 100 cm ³ wody. Oblicz stężenie procentowe roztworu.

• Szkolna liga zadaniowa z chemii dla klas VII – edycja 2023/2024

część II

Przypominam, że pełne rozwiązanie  powinno zawierać wszystkie obliczenia, jednostki oraz odpowiedź.

Termin nadsyłania rozwiązań – 17.03.2024r.

1. Oblicz objętość amoniaku o gęstości 0,76 g/dm³, który przereagował ze 192 g tlenu jeśli otrzymano azot i parę wodną.

2. Oblicz skład procentowy (procent masowy) tlenku fosforu (V) i siarczku bizmutu (III).

3. Oblicz, ile gramów tlenu powstanie podczas rozkładu 120 g tlenku rtęci (II).

Szkolna liga zadaniowa z chemii dla klas VIII – edycja 2023/2024

część II

Przypominam, że pełne rozwiązanie powinno zawierać dane, szukane, wszystkie obliczenia, jednostki oraz odpowiedź.

Termin nadsyłania rozwiązań – 17.03.2024r.

1. Napisz wzory: sumaryczny i strukturalny węglowodoru z szeregu homologicznego etenu o masie cząsteczkowej 56 u. Napisz równanie reakcji spalania całkowitego tego węglowodoru.

2. Ustal wzór sumaryczny i nazwę węglowodoru o masie cząsteczkowej 112 u, jeżeli w reakcji spalania tego węglowodoru otrzymano 35,2 g tlenku węgla (IV) i 14,4 g pary wodnej.

3. Podaj nazwę systematyczną i wzór sumaryczny alkoholu monohydroksylowego, wiedząc, że jego masa cząsteczkowa wynosi 116 u.

• Szkolna liga zadaniowa z chemii cz. I – 2023/2024

Termin przesłania zadań w formie załącznika lub skanu na adres:

b. kucharczyk75@onet.pl     –   02.03.2024r.

Przypominam, że rozwiązania zadań powinny zawierać wszystkie obliczenia rachunkowe, potrzebne wzory i równania reakcji chemicznych, dane, szukane oraz odpowiedź.

Klasa VIII

1. Oblicz objętość chlorowodoru, który otrzymano w reakcji 142 g chloru z wodorem, jeśli wiadomo, że gęstość chlorowodoru w warunkach normalnych wynosi 1,629g/dm³.
        2. Do 20 g wody dodano 80 g 15 – procentowego roztworu kwasu siarkowego (VI). Oblicz, jakie jest stężenie procentowe otrzymanego roztworu.
        3. Oblicz, który z tlenków metali – tlenek chromu (III) czy tlenek glinu – zawiera większy procent masowy tlenu..

Klasa VII

1. Masa cząsteczkowa pewnego tlenku niemetalu wynosi 80 u. Napisz wzór sumaryczny tego tlenku, wiedząc, ze jego cząsteczka zawiera trzy atomy tlenu.
        2. Oblicz, ilu gramów węgla potrzeba do zredukowania 72 g tlenku miedzi (I), jeśli produktami reakcji są miedź i tlenek węgla (IV).
        3. W wyniku termicznego rozkładu tlenku rtęci (II) otrzymano 200,6 g rtęci i tlen. Oblicz, ile gramów tlenku rtęci (II) uległo rozkładowi.