• CHEMIA

• Szkolna liga zadaniowa z chemii – rok szkolny 2019/2020

Drodzy Uczniowie!
        Proszę, aby rozwiązania zadań zawierały wszystkie obliczenia rachunkowe, potrzebne wzory i równania reakcji chemicznych, dane i szukane. Na rozwiązania będę czekała do końca każdego tygodnia. Proszę o przesyłanie rozwiązań w formie załącznika lub skanu na adres:
            b.kucharczyk75@onet.pl.
            Życzę powodzenia!
            Beata Kucharczyk

Klasa 7 – termin przesłania zadań 22.03.2020r.

1. Siarka łączy się z miedzią i powstaje siarczek miedzi(I). Oblicz, ile gramów miedzi należy użyć, aby przereagowała z 4 g siarki.
        2. Oblicz, ile gramów tlenku magnezu powstanie w reakcji chemicznej 180 g magnezu z tlenem.
        3. Wodór o pewnej masie przereagował z tlenem o masie 8 razy większej. Oblicz masę wodoru i masę tlenu, jeżeli w wyniku tej reakcji chemicznej powstało 36 g wody.

Klasa 8 – termin przesłania zadań 22.03.2020r.

1. Oblicz, ile gramów chlorku sodu NaCl otrzyma się po całkowitym odparowaniu 150 g 5-procentowego roztworu.
        2. Z 200 g  5-procentowego roztworu odparowano 75 g wody. Oblicz stężenie procentowe powstałego roztworu.
        3. Pewien pierwiastek chemiczny tworzy kwas o wzorze HEOₓ. Masa cząsteczkowa tego kwasu wynosi 98 u, a zawartość procentowa (procent masowy) tlenu wynosi 65,306%. Podaj wzór sumaryczny i nazwę systematyczną tego kwasu.

• Szkolna liga zadaniowa z chemii cz.2

• Termin przesłania zadań 29.03.2020r.

Proszę, żeby rozwiązania zadań zawierały wszystkie obliczenia rachunkowe, potrzebne wzory i równania reakcji chemicznych, dane i szukane. Powodzenia!

Klasa 7
        1. Oblicz, ile kg oraz metrów sześciennych azotu znajduje się w pomieszczeniu o wymiarach 4m x 4m  x 3m. Przyjmij, że gęstość azotu wynosi 1,146 g/dm³.

2. Oblicz, ile g węgla uległo spaleniu w reakcji 6,4 g tlenu, jeżeli produktem spalania jest
        11,2 g tlenku węgla (II).

3. Wiedząc, że powietrze zawiera 0,04% (% objętościowy) tlenku węgla (IV), oblicz, ile g tego gazu znajduje się w 10 dm³. Gęstość tlenku węgla (IV) w warunkach normalnych wynosi 1,96 kg/m³.

Klasa 8
        1. Oblicz, ile g wody dodano do 5 – procentowego roztworu, w którym było 10 g substancji, jeżeli powstał roztwór 2,5 – procentowy.

2. Oblicz objętość chlorowodoru, który otrzymano w reakcji 142 g chloru z wodorem, jeśli wiadomo, że gęstość chlorowodoru w warunkach normalnych wynosi 1,629g/dm³.

3. Oblicz, który z tlenków metali – tlenek chromu (III) czy tlenek glinu - zawiera większy procent masowy tlenu.