• Seria 3

• Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i mokrego dyngusa

życzy Anna Mieczkowska

Tym razem, ze względu na okres świąteczny, rozwiązania zadań tej serii można przesyłać do piątku 5 kwietnia 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 5

Maharadża obdarował ł trzy swoje córki perłami przechowywanymi w szkatułce. Najstarszej dał połowę zawartości szkatułki i jedną perłę, młodszej połowę reszty i jedną perłę, a najmłodszej połowę pozostałych i jeszcze 3 perły i wówczas szkatułka pozostała pusta. Ile pereł miał maharadża w szkatułce. Ile dał każdej z córek?

Zadanie 6

W puste pola szachownicy wpisz liczby  4, 5, 6, 7, 8, 9  w taki sposób, aby sumy liczb każdego wiersza i każdej kolumny oraz na przekątnych  były równe.

• Seria 2

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 22 marca 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 3

Suma dwóch liczb jest równa 47268. jedna z nich kończy się dwoma zerami. Jeżeli usuniemy te dwa zera, otrzymamy drugą z tych liczb. Jakie to liczby?

Zadanie 4

Puste kratki uzupełnij liczbami w taki sposób, aby suma każdej czwórki kolejnych liczb wynosiła 20.

• Seria 1

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 15 marca 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 1

Do ponumerowania stron pewnej encyklopedii zużyto 6869 cyfr. Ile stron liczy ta encyklopedia?

Zadanie 2

Boki prostokąta mają długość 8 cm i 18 cm. Podziel ten prostokąt na dwie części tak, aby można z nich było złożyć kwadrat.

•

Zapraszam uczniów klas IV i V do udziału w wiosennej sesji Szkolnej Ligi Zadaniowej z matematyki.

Co tydzień w piątek wieczorem (począwszy od 8 marca 2024 r. przez kolejne 10 tygodni) będą  zamieszczane dwa zadania. Ich rozwiązania można przesyłać do następnego piątku włącznie na adres mailowy a.mieczkowska@vp.pl

Uczniowie, którzy prześlą  najwięcej prawidłowych rozwiązań otrzymają dyplomy i nagrody.

Zapraszam i życzę dobrej zabawy z matematyką,
            Anna Mieczkowska