• Seria 6

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 26 kwietnia 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 11

Ile różnych różnych ciężarów można zważyć na wadze szalkowej mając do dyspozycji po jednym odważniku 1kg,  3kg, 9 kg?

Zadanie 12

Ile jest równa suma pól wszystkich trójkątów widocznych na rysunku?

• Seria 5

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 19 kwietnia 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 9

Babcia przyniosła na targ 100 jajek, które chciała sprzedać za 32 zł. Gdy sprzedała czwartą część wszystkich jajek, spostrzegła, że część jajek jest popękanych. Odłożyła je zatem na bok i aby zarobić zamierzone 32 zł, resztę jajek sprzedała za 40 gr za sztukę. Oblicz ile jajek było popękanych.

Zadanie 10

W trzech naczyniach były 63 litry wody. Najpierw przelano 1/3 wody z naczynia drugiego do trzeciego, a następnie z trzeciego ¼  wody przelano do pierwszego. Po przelaniu okazało się, że w naczyniach jest po tyle samo wody. Oblicz ile litrów wody znajdowało się w każdym naczyniu na początku?

• Seria 4

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 12 kwietnia 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 7

Na danym odcinku zaznaczono punkty B i C. Odległość punktu B od jednego z końców danego odcinka stanowi 5/6 jego długości, a odległość punktu C od jednego z końców  - ¾ długości tego odcinka . Wiedząc, że |BC|=35 cm, oblicz długość danego odcinka. Rozważ wszystkie możliwości.

Zadanie 8

Wiedząc, że trzy rysunki przedstawiają tą samą kostkę widzianą z różnych stron, dorysuj brakujące symbole na siatce tej kostki.

• Seria 3

• Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych, smacznego jajka i mokrego dyngusa

życzy Anna Mieczkowska

Tym razem, ze względu na okres świąteczny, rozwiązania zadań tej serii można przesyłać do piątku 5 kwietnia 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 5

Mianownik pewnego ułamka jest o 3521 większy od jego licznika. Po skróceniu tego ułamka otrzymujemy 4/11. Jaki to był ułamek przed skróceniem?

Zadanie 6

Prostokąt pocięto na 6 kwadratów, jak pokazuje to rysunek. Bok najmniejszego kwadratu ma 1cm długości . Oblicz ile centymetrów ma bok największego kwadratu.

• Seria 2

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 22 marca 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 3

Czterej chłopcy mają razem 45 zł. Gdyby pierwszy z nich miał o 2 zł więcej, drugi o 2 zł mniej, trzeci 2 razy więcej, a czwarty o połowę mniej, to wszyscy mieliby po tyle samo pieniędzy. Ile pieniędzy ma każdy z chłopców?

Zadanie 4

Zakłady przemysłowe A i B zaplanowały, że wykonają pewne zamówienie w ciągu 12 dni. Po dwóch dniach realizacji zamówienia zakład A został zamknięty z powodu awarii. Pozostałą część zamówienia wykonał zakład B, nie zwiększając dziennej produkcji . W ciągu ilu dni zostało wykonane zamówienie, jeżeli dzienna produkcja zakładu B stanowi  66% dziennej produkcji zakładu A ?

• Seria 1

• Rozwiązania zadań tej serii przysyłamy do piątku 15 marca 2024 r. włącznie na adres  a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 1

Krzyś rozdał wszystkie swoje naklejki. Zosi dał 5/8 wszystkich naklejek i jeszcze 1 naklejkę, a Basi dał 1/3 wszystkich naklejek i jeszcze 2 naklejki. Ile naklejek miał Krzyś na początku? Ile naklejek dostała Zosia?

Zadanie 2

Symbolem 50! Oznaczamy iloczyn wszystkich liczb całkowitych od 1 do 50 włącznie, a więc 50!=1x2x3x4x....x50. Ile zer na końcu ma ta liczba zapisana w systemie dziesiętnym?

• Zaproszenie

• Zapraszam uczniów klas VI i VII do udziału w wiosennej sesji Szkolnej Ligi Zadaniowej z matematyki.

W każdy piątek wieczorem (począwszy od 8 marca 2024 r. przez kolejne 10 tygodni) będą zamieszczane dwa zadania. Ich rozwiązania można przesyłać do następnego piątku włącznie na adres mailowy a.mieczkowska@vp.pl

Uczniowie, którzy prześlą  najwięcej prawidłowych rozwiązań otrzymają dyplomy i nagrody.

Zapraszam i życzę dobrej zabawy z matematyką,

Anna Mieczkowska