• Ćwiczenia - wspólne zabawy

    • Spora cześć dzieci coraz częściej spędza wolny czas albo przed telewizorem, albo przed komputerem, grając w mało kreatywne gry.  Niestety ostatnie tygodnie, kiedy nie można spędzać czasu na dworzu lub z rówieśnikami, mogą te tendencje pogłębić, tym bardziej warto pomyśleć nad propozycja ciekawego i twórczego spędzenia czasu przez dzieci. 

     Istnieje wiele ciekawych sposobów na nudę, które rozwijają inteligencję, myślenie, kreatywność, twórczość i pamięć. Kto powiedział, że talenty mozna rozwijać tylko w szkole!?:) Zabawa łączy przyjemne z pożytecznym i stanowi bezpieczny obszar nabywania nowych umiejętności przez dzieci i odkrywania swych talentów! 

     Małe dzieci uwielbiają uczyć się poprzez zabawę, w której mogą czuć się bezpiecznie, zaprezentować siebie, przyjrzeć się swoim emocjom i zaprezentować własne przemyślenia. Zabawa najczęściej pozwala wykorzystać wszystkie zmysły – nie tylko wzrok i słuch wykorzystywany podczas lekcji. Odpowiednio dobrana zabawa spraw,ze dzieci bawiąc się, przy okazji się uczą, nie zdając sobie nawet z faktu, że jest to nauka.


      

     Podsumujmy: 

     • Zabawa pobudza motywację i zachęca do odnoszenia sukcesów.

     • Zabawa pobudza potrzeby dzieci, ich pragnienie samodoskonalenia oraz ciekawość poznawczą.

     • Zabawa kształtuje wyobraźnię dzieci.

     • Zabawa redukuje lęk przed porażką , kompromitacją, złą oceną.

     • Zabawa zachęca do eksperymentowania bez obawy przed błędami i testowania możliwości swojego umysłu.

     • Zabawa rozwija osobowość i sprawia mnóstwo przyjemności.

     • Zabawa wpływa na kształtowanie zdolności komunikacyjnych i językowych.

     • Zabawa rozwija inteligencje 

     • Zabawa odzwierciedla wszystkie procesy poznawcze – myślenie logiczne, pamięć, koncentrację itp.

     • Zabawa uczy radzić sobie z trudnościami i wyzwaniami

     • Odpowiednia zabawa może zaangażować wszystkich członków rodziny co wyjątkowo ważne teraz, gdy spędzamy ze sobą tyle czasu! 

     • Często warto by grupa do zabawy była większa, gdyż wówczas rozwija się nie tylko potencjał intelektualny, ale także zdolności współpracy, komunikacji, negocjacji, ustalania reguł, czyli całe spektrum różnych zdolności społecznych. 

     Propozycje zabaw:

     1) Reklama siebie – dziecko wyobraża sobie, że jest jakimś zwierzęciem, które najlepiej odzwierciedla jego temperament i osobowość, np. kotem, s następnie opisuje „samego siebie”, podkreślając swoje zalety.

     2) Znaczenie imion – zabawa polega na tym, że każde z dzieci pisze na kartce pionowo swoje imię, by następnie do każdej z liter imienia dopisać cechę lub umiejętność, która ją charakteryzuje. Ważne, by dopisywać wyłącznie talenty, zdolności i sukcesy, czyli wszystko, co ma pozytywny wydźwięk, np.

     K – kompetentna

     A – ambitna

     M – miła

     I – inteligentna

     L – lubiąca przyrodę

     A – asertywna

     3) Pytania i odpowiedzi – jeden z członków bawiącej się grupy pyta resztę. Na zadawane pytania należy udzielić, jak największej ilości odpowiedzi, np. Co jest czerwone? – burak, pomidor, jabłko, krew… albo: Co jest mniejsze od człowieka? – mrówka, kot, krokus… Liczbę odpowiedzi na poszczególne pytania zapisuje się na kartce.

     4) Tworzenie łańcucha słów – zabawa polega na tym, że jedna osoba mówi jakieś słowo, np. „kaktus”, a następne dziecko wymyśla wyraz na ostatnią literę tego słowa, np. „słowik” i tak kolejno wszyscy z grupy aż do momentu skuchy, kiedy tworzenie łańcucha słów rozpoczyna się od nowa.

     5) Potrafię to, bo… – każde dziecko pisze na kartce początek zdania „Potrafię to, bo…” i prosi o przymocowanie sobie tej kartki do pleców. Wszyscy maszerują po pokoju z przypiętymi z tyłu kartkami i dokańczają zdania. brat może napisać na kartce siostry np. „Potrafię to, bo jestem wytrwała i nigdy się nie poddaję” albo „Potrafię to, bo jestem ambitna”. Wolno zapisywać tylko pozytywne i zgodne z prawdą zdania. Zabawa się kończy, kiedy na kartkach każdy ma przynajmniej dwa dokończone zdania. Następnie wszyscy siadają w okręgu i dyskutują, czy łatwo było powiedzieć coś pozytywnego drugiej stronie i czy wszyscy zgadzają się z przeczytanymi zapiskami, które mają odnosić się do ich osoby.

     6) Pary zwierząt – na początku wykonuje się karteczki z nazwami zwierząt. Każde zwierzę zapisuje się dwa razy. Następnie losuje się karteczki i każdy próbuje się wcielić w wylosowane zwierzę. Zadanie polega na tym, by bez użycia słów i rozmowy odnaleźć osobę, która wylosowała to samo zwierzę, co my. Można wydawać dźwięki, poruszać się i zachowywać, jak wylosowane zwierzątko. Zabawa dobiega końca, gdy wszyscy odnajdą swoją parę.

     7) Mistrz spostrzegawczości – zadanie polega na tym, by spacerując po pokoju odnaleźć osobę, która spełnia określone kryterium, np. zadaje się pytanie „Kto ma najbardziej niebieskie oczy w naszej rodzinie!” Po krótkotrwałym spacerze wokół każdej z osób i przypatrywaniu się należy położyć dłoń na ramieniu osoby, która według nas ma najbardziej niebieskie oczy. Następnie zmienia się pytania, np. „Kto ma najwięcej spinek we włosach?”, „Kto ma najdłuższe sznurowadła w butach?” itp. Wygrywa ten, kto udzieli najwięcej prawidłowych wskazań.

     8) Postrzeganie polisensoryczne – zabawa rozwija umiejętność uczenia się wszystkimi zmysłami. Zadanie polega na tym, że wszyscy uczestnicy dostają jednakową rzecz do opisania, np. kamyk, jabłko, cytrynę. Chodzi o to, by dany przedmiot opisać jak największą ilością określeń, które odwołują się do wszystkich zmysłów – słuchu, smaku, wzroku, węchu i dotyku, np. cytryna – żółta, okrągła, pachnąca, kwaśna, pomarszczona, twarda. Wygrywa osoba, która wymyśli największą ilość określeń dla przedmiotu.

     Oczywiście to tylko propozycje, a repertuar zabaw jest znacznie szerszy. Ogranicza nas tylko wyobraźnia korzystajmy wiec z wyobraźni naszej i naszych pociech! 

     Miłej zabawy!:)