Świetlica/Klubik
ŚWIETLICA 2021/2022
Wiosenna aktywność
- 27.03.2020 10:12
- Uczniowe klas I-III.
Zapraszamy do spędzenie z nmi dzisiejszego dnia w sposób aktywny:-) Zapraszamy do wspoónej zabawy rodziców i dzieci. Przygotowałyśmy dla Was szereg ciekawych i aktywnych form spędzenia czasu wolnego, które możecie wykonać w domku. Miłej zabawy!
"Tor przeszkód"
Opracowała Anna Sawicka
Wasz salon na godzinę zamienia się w poligon wojskowy. Do jego wykonania wykorzystujecie to, co macie pod ręką, czyli kartony, krzesełka, narzuty itp. Mały żołnierz ma za zadanie dotrzeć ze startu do mety po wcześniejszym pokonaniu przeszkód. Musi się czołgać, skakać, robić przewroty. Po zakończeniu zabawy wszyscy sprzątają, co również jest formą aktywności ruchowej. Ochotnik wynosi niepotrzebne rzeczy na śmietnik.
Powodzenia!
"Wiosenne motyle"
Opracowała Małgorzata Pachniewicz
Przygotuj karton z bloku, zieloną krepinę, czarny flamaster, ktedki, nożyczki i klej.
Z krepiny odetnij długi pasek szerokości 3cm. Ponacinaj go z jednej strony - to będzie trawka. Oklej całą kartkę z bloku, zrób z niej ładny trawniczek. Poszukaj w i internecie, atlasie itp. - wzorów pięknych motyli, przerysuj je czarnym flamastrem na kartkę, pomaluj kredkami i wytnij. Gotowe motylki naklej na swoim trawniku.
Jest pięknie, czekamy na zdjęcia! Udanej zabawy! :)
"Zajęcia plastyczne"
Opracowała Joanna Makowska
Dzień dobry Kochani!
Na dzisiaj przygotowałam dla Was zajęcia plastyczne. Za oknem piękna pogoda, pąki na drzewkach już się pokazują, słychać śpiew ptaków. Jest to więc idealny czas, żeby zrobić kolorowe wiosenne drzewko.
Musicie przygotować kartkę papieru, brązową kredkę, klej, krepinę i ołówek. Jeśli nie macie w domu krepiny możecie ją zastąpić kolorowym papierem, chusteczkami lub gazetą.
Zacznijcie od wycięcia kawałków krepiny ok. 1,5 x 1,5 cm. Na kartce papieru odrysujcie dwoją dłoń. Następnie pokolorujcie ją na brązowo. Jak macie już gotowe, wokół naszego drzewka nałóżcie delikatnie klej. Na ołówek nakręcacie każdy kawałek krepiny, który później mocno przyklejcie na kartce. I tak powstanie Wam fantastyczna korona naszego wiosennego drzewka.
Żeby Wam ułatwić przesyłam poniżej link, który pomoże Wam w wykonaniu pracy.
https://www.youtube.com/watch?v=2FjRnpKuT5k
Komu będzie jeszcze mało proponuję wiosenne kolorowanki.
Życzę Wam miłej zabawy i powodzenia!!!
Pani Asia
"Lornetka"
Opracowała Martyna Deptuła
Za oknem słonko świeci, ptaszki ćwierkają. Powoli dostrzegamy pierwsze oznaki wiosny.
Mam dla Was rozwiązanie, które ułatwi obserwację budzącej się do życia natury.
Zróbmy lornetkę !
Do przygotowania potrzebujemy :
klej, nożyczki, sznurek o średniej długości, dwóch rolek po papierze toaletowym oraz coś do dekorowania: kolorowy papier/bibuła, flamastry, kredki, brokat, itp.
Swoją pracę rozpocznij od rozłożenia przygotowanych artykułów. Upewnij się, że zdobyłeś/aś niezbędne rzeczy do stworzenia lornetki.
Jeśli wszystko mamy , zabieramy się do pracy.
W pierwszej kolejności zajmijmy się dekoracją. Masz swój ulubiony kolor? Pokoloruj rolki flamastrem właśnie na ten kolor
Powycinaj kwiatki, serduszka z papieru, udekoruj pomalowane rolki stworzonymi przez siebie ozdobami.
Następnie, udekorowane rolki połóżmy przed sobą. One same powinny być skierowane do siebie w sposób równoległy. Łączymy je sklejając klejem ( jeśli macie w domu zszywacz, można go użyć, by wzmocnić połączenie rolek, spinając je ze sobą w wewnętrznych stronach).
Gdy rolki są ze sobą połączone, stawiamy je pionowo. W ten sposób mamy górę rolek oraz ich dół. Od góry , z zewnętrznych stron rolek robimy małe dziureczki nożyczkami– tak by przedostał nam się sznureczek. Łącznie powinniśmy mieć dwie dziurki. Po wykonaniu tej czynności przewlekamy jedną końcówkę sznurka przez dziurkę ( wykonujemy tą samą czynność przy drugim otworze), a od środka rolki robimy supełek, tak by on nam nie uciekł.
Tak wykonaną lornetkę przewieszamy sobie przez szyję i podchodzimy do okna.
Jesteście przy oknie? Świetnie !
Bierzemy lornetkę w rączki , przykładamy do oczu i poszukujemy oznak wiosnyߘꠚapiszcie je na kartce, a gdy wrócimy do szkoły pochwalicie się swoimi obserwacjami.
Dla ułatwienia zadania zamieszczam pomocniczy link oraz zdjęcie (pinterest)
https://www.youtube.com/watch?v=W0o8vFsn6qY
Miłej zabawy. Powodzenia !
"Wiosenny witraż"
Opracowała Agnieszka Zielińska
Moja propozycja na dziś to „Wiosenny witraż”:
Kartę (zał. nr 1) należy wydrukować najlepiej na grubszym papierze (blok techniczny), a następnie wyciąć wszystkie elementy wzdłuż linii, tworząc ażurowy wzór. Puste miejsca należy wykleić kolorową bibułą.
Pozdrawiam Agnieszka Zielińska
"Kodowane kolorowanki"
Opracowała Joanna Wodzińska
Moi drodzy
w pierwszym dniu rebusów świetlicowych proponuję rozruszanie motoryki małej-tworzenie kodowanych rysunków i napisów o tematyce wiosennej. Każdego dnia będziemy wysyłać coś miłego. Zaczynamy od prostej zabawy. Mam nadzieje, że po powrocie do szkoły przyniesiecie na świetlice swoje prace, aby każdy mógł je podziwiać )
- kodowane kolorowanki (strona www.maluchwdomu.pl, http://maluchwdomu.pl/2020/03/wiosenne-kodowanki-do-pobrania.html )
-kolorowanki o tematyce świątecznej ( www.mamaija.pl - zajączek oraz kurczaczek)
"Rodzina Wróbelka Roberta"
Opracowała Martyna Podgórska
Dzisiaj przygotowałam dla Was wyliczankę. Jest to również zabawa oddechowa. Ciekawa jestem ile wróbli uda Wam się policzyć! Życzę miłej zabawy! Do zobaczenia jutro! :)
Policz razem z wróbelkiem Robertem, ile wróbli jest w jego rodzinie. Staraj się policzyć jak najwięcej ptaszków na jednym wydechu, mówiąc: ,,pierwszy wróbel z rodziny, drugi wróbel z rodziny, trzeci wróbel w rodziny..." Powodzenia!
Materiał : Radosne R wyd. Harmonia
"Łamigłówki dla mądrej główki"
Opracowała Małgorzata Głuchowska-Szczepańska
Kochani,
Dzisiaj przygotowałam dla was krzyżówkę,jeśli chcesz, to rozwiąż ją . Zmierz czas .jeżeli uda Ci się zrobić to w 10 - 15 min to jesteś SUPER.
Miłej zabawy.
"Ciekawostki przyrodnicze"
Opracowała Ewelina Pastucha - Wąsowska
Cześć dzieciaczki,
gdy spędzamy dużo czasu w domu przygotowałam Wam prezentację multimedialną, która umili Wam pobyt z rodzicami, są to ciekawostki przyrodnicze o :
zwierzątkach domowych,
zwierzątkach wiejskich,
zwierzątkach dzikich,
zwierzątkach egzotycznych
Na końcu prezentacji znajduje się propozycja wykonania pracy ulubionego zwierzątka z papieru toaletowego. I materiałów które macie w swoich domach, według własnego pomysłu, ja podsyłam przykłady.
Oprócz rolki papieru będą potrzebne: nożyczki, włóczka, guziki kolorowy papier, ewentualnie gazeta kolorowa, klej, ołówek itp i zabieramy się dzieła.
praca_zdalna_4_Prezentacja_multimedialna(1).pptx
Życzę miłej zabawy
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły
Dzień aktywności:-)
- 14.05.2020 11:19
- Zapraszamy do wspólnej zabawy
Długa skakanka
Opracowała Anna Sawicka
Do zabawy potrzebna jest długa skakanka i najmniej trzech uczestników .Dwie osoby kręcą skakanką a zadaniem trzeciej osoby jest przeszukiwanie. Jak to robić pokaże wam załączonym filmik.
Zadania losowe
Opracowała Martyna Deptuła
Witajcie wspaniali
Jak wam minął wczorajszy dzień kochani? Zalicza się do tych aktywnych dni, czy może zrobiliście sobie przerwę?
Dziś znalazłam dla Was wspaniałą zabawę, w którą można grać wszędzie. Wystarczą do niej małe karteczki, długopis i jakiś pojemnik. Ta zabaw jest bardzo prosta a przy tym rozweseli każdego z domowników i zaangażuje do ruchu. Przeczytajcie sobie informację o zabawie, które zamieściłam poniżej i do dzieła.
Na małych karteczkach zapisujemy zadania. Mogą to być np. 2 podskoki, 2 przysiady, 2 pajacyki, klaskanie, kląskanie, stanie na jednej nodze, bieganie itd. Wszystko zależy tu od nas. Kartki wkładamy do jakiegoś pudełka. Każda osoba zaangażowana w tą grę po kolei losuje zadania, które musi następnie wykonać. Można oczywiście losować razem i wspólnie wykonywać zadania.
Powodzenia kochani
Wspaniałego dnia Wam życzę
PS: Pochwalcie się swoimi osiągnięciami ruchowymi, wykonanymi w tej zabawie.
Układ taneczny
Opracowała Joanna Wodzińska
Witajcie kochani
Dziś zatańczcie układ taneczny w rytm swojej ulubionej muzyki.
Powodzenia
Gąsienica z pomidorów i mozzarelli
Opracowała Agnieszka Zielińska
Witam na dziś przygotowałam dla Was przepis na gąsienicę z pomidorów i mozzarelli. To świetny sposób na urozmaicenie Wam warzywa, jakim jest pomidor.
Składniki:
✓ pomidorki koktajlowe
✓ ziarenka pieprzu
✓ listki bazylii
✓ majonez
✓ małe kulki mozzarelli
✓ czarna oliwka
Na listkach bazylii układamy na przemian kulki pomidorków i sera mozzarella. Robimy oczka z odrobiny majonezu i ziarenek pieprzu oraz usta z kawałka czarnej oliwki.
SMACZNEGO!!!
Źródło:www.czasdzieci.pl
Szanujmy książki
Opracowała Małgorzata Głuchowska-Szczepańska
Wspominałam wam, że nie wolno zaginać rogów w książkach. Dlatego mamy zakładki, aby zaznacza miejsce, gdzie skończyliśmy czytać. Wierszyk zamieszczony powyżej mówi nam o tym, jakie inne zniszczenia robią dzieci. Dlatego też musimy wszyscy pamiętać o tym, czego nie wolno robić. Spróbujcie stworzyć plakat mówiący o poszanowaniu książek. W pracy wykorzystajcie papier kolorowy, czasopisma kolorowe, farby, kredki, każdy rodzaj materiału, który macie w domu. Życzę owocnej pracy.
Zajęcia edukacyjne
Opracowała Joanna Makowska
Dzisiaj przypomnimy sobie dwa bardzo znane wiersze.
Pierwszy to „Na straganie” Jana Brzechwy.
Na straganie w dzień targowy
Takie słyszy się rozmowy:„Może pan się o mnie oprze,
Pan tak więdnie, panie koprze”.„Cóż się dziwić, mój szczypiorku,
Leżę tutaj już od wtorku!”Rzecze na to kalarepka:
„Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!”Groch po brzuszku rzepę klepie:
„Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?”„Dzięki, dzięki, panie grochu,
Jakoś żyje się po trochu.
Lecz pietruszka - z tą jest gorzej:
Blada, chuda, spać nie może”.„A to feler” -
Westchnął seler.Burak stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:„Mój buraku, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?”Burak tylko nos zatyka:
„Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć buraczą,
Bo przy pani wszyscy płaczą”.„A to feler” -
Westchnął seler.Naraz słychać głos fasoli:
„Gdzie się pani tu gramoli?!”„Nie bądź dla mnie taka wielka” -
Odpowiada jej brukselka.„Widzieliście, jaka krewka!” -
Zaperzyła się marchewka.„Niech rozsądzi nas kapusta!”
„Co, kapusta?! Głowa pusta?!”A kapusta rzecze smutnie:
„Moi drodzy, po co kłótnie,
Po co wasze swary głupie,
Wnet i tak zginiemy w zupie!”„A to feler” -
Westchnął seler.W poniższej zakreślance znajdźcie wszystkie warzywa jakie pojawiły w wierszu Jana Brzechwy.
G
W
K
A
P
F
A
K
D
B
D
J
K
B
L
P
G
M
A
R
C
H
E
W
K
A
E
C
R
R
Y
F
G
A
A
F
H
K
Y
W
H
J
A
E
H
U
N
Y
R
D
S
C
B
M
J
T
J
S
G
B
U
K
I
M
O
G
K
A
L
A
R
E
P
A
M
U
M
S
K
I
C
C
L
F
H
J
Z
G
I
P
H
L
A
E
W
N
H
L
U
E
J
K
E
J
E
U
F
A
J
L
E
K
O
U
T
W
E
G
P
I
T
N
G
E
L
K
S
O
K
A
P
U
S
T
A
E
R
O
I
T
R
A
Z
M
L
P
O
B
E
G
G
W
U
M
U
F
T
H
C
S
F
I
F
H
L
L
O
H
S
A
M
A
Y
I
Z
G
K
M
I
Y
E
O
M
U
Z
G
N
S
H
L
Y
D
O
B
D
I
R
H
L
M
K
E
W
O
N
M
P
E
P
D
Y
K
F
I
W
K
A
S
S
L
A
F
I
F
E
G
K
M
U
M
A
W
N
N
H
A
Z
T
O
E
R
E
W
S
K
C
B
U
R
A
K
F
Z
T
R
W
Drugi wiersz jaki bym chciała, żebyśmy sobie przypomnieli to „Lokomotywa” Juliana Tuwima.
Stoi na stacji lokomotywa,
Ciężka, ogromna i pot z niej spływa:
Tłusta oliwa.
Stoi i sapie, dyszy i dmucha,
Żar z rozgrzanego jej brzucha bucha:
Buch - jak gorąco!
Uch - jak gorąco!
Puff - jak gorąco!
Uff - jak gorąco!
Już ledwo sapie, już ledwo zipie,
A jeszcze palacz węgiel w nią sypie.Wagony do niej podoczepiali
Wielkie i ciężkie, z żelaza, stali,
I pełno ludzi w każdym wagonie,
A w jednym krowy, a w drugim konie,
A w trzecim siedzą same grubasy,
Siedzą i jedzą tłuste kiełbasy,
A czwarty wagon pełen bananów,
A w piątym stoi sześć fortepianów,W szóstym armata - o! jaka wielka!
Pod każdym kołem żelazna belka!
W siódmym dębowe stoły i szafy,
W ósmym słoń, niedźwiedź i dwie żyrafy,W dziewiątym - same tuczone świnie,
W dziesiątym - kufry, paki i skrzynie.
A tych wagonów jest ze czterdzieści,
Sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści.
Lecz choćby przyszło tysiąc atletów
I każdy zjadłby tysiąc kotletów,
I każdy nie wiem jak się wytężał,
To nie udźwigną, taki to ciężar.Nagle - gwizd!
Nagle - świst!
Para - buch!
Koła - w ruch!Najpierw - powoli - jak żółw – ociężale,
Ruszyła - maszyna - po szynach - ospale,
Szarpnęła wagony i ciągnie z mozołem,
I kręci się, kręci się koło za kołem,
I biegu przyspiesza, i gna coraz prędzej,
I dudni, i stuka, łomoce i pędzi,
A dokąd? A dokąd? A dokąd? Na wprost!
Po torze, po torze, po torze, przez most,
Przez góry, przez tunel, przez pola, przez las,
I spieszy się, spieszy, by zdążyć na czas,Do taktu turkoce i puka, i stuka to:
Tak to to, tak to to , tak to to, tak to to.
Gładko tak, lekko tak toczy się w dal,
Jak gdyby to była piłeczka, nie stal,
Nie ciężka maszyna, zziajana, zdyszana,
Lecz fraszka, igraszka, zabawka blaszana.A skądże to, jakże to, czemu tak gna?
A co to to, co to to, kto to tak pcha,
Że pędzi, że wali, że bucha buch, buch?
To para gorąca wprawiła to w ruch,
To para, co z kotła rurami do tłoków,
A tłoki kołami ruszają z dwóch boków
I gnają, i pchają, i pociąg się toczy,
Bo para te tłoki wciąż tłoczy i tłoczy,
I koła turkocą, i puka, i stuka to:
Tak to to, tak to to, tak to to, tak to to!…Po dokładnym przeczytaniu wiersza napisze lub narysujcie co dokładnie i ile znajdowało się w poszczególnych wagonach. Powodzenia!
WAGON 1 WAGON 2
WAGON 3 WAGON 4
WAGON 5 WAGON 6
WAGON 7 WAGON 8
WAGON 9 WAGON 10
Ćwiczenia matematyczne i nie tylko
Opracowała Ewelina Pastucha-Wąsowska
Cześć dzieciaczki, dziś przygotowałam Wam zajęcia matematyczne najpierw poćwiczycie szare
komórki, a na koniec rozruszcie ciałka, propozucje znajdują się poniżej
Życzę cudownego dnia1. Ćwiczymy pamięć
https://view.genial.ly/
5ead3e7232376f0d7de40f78 2. Trochę ruchu
Malowanie solą
Opracowała Martyna Podgórska-Pałdyna
Dzisiaj chciałabym, żebyśmy pomalowali solą motyla. Jednak, żebyśmy mogli wykonać to zadanie najpierw musimy tą sól zabarwić. W jaki sposób? Do barwienia soli potrzebny jest kilogram zwykłej soli kuchennej, kolorowa kreda, miseczki i duży talerz lub tacka. Dziecko pocierając kredą i przesuwając w różne strony po rozsypanej soli sprawia, że sól stopniowo przyjmuje kolor ścieranej kredy.
Kiedy już zabarwimy sól spróbujmy pomalować motyla.
Do tego zadania potrzebny będzie wydrukowany obrazek motyla, klej oraz zabarwiona sól. Poszczególne części skrzydeł smarujemy klejem, a następnie posypujemy solą.
Powodzenia!
Poniżej link z obrazkiem
https://mojedziecikreatywnie.pl/wp-content/uploads/2016/02/motyl-kolorowanka-1.png
Pudełko na skarby
Opracowała Małgorzata Pachniewicz
Przygotuj: niepotrzebne pudełko po butach, kolorowe czasopisma, nożyczki i klej.
Dziś zrobimy pudełko na nasze ,,skarby". Takie pudełko można kupić, ale o ile przyjemniej jest je zrobić samemu. Dbamy też w ten sposób o ekologię, bo przeczytanym gazetom wyznaczamy nowe zadanie. Jeśli udało się zdobyć pudełko, to właściwie mamy już połowę sukcesu. Teraz wystarczy wyciąć z kolorowych gazet ładne obrazki (można zrobić to tematycznie, lub kolorystycznie) i okleić nimi całe pudełko i pokrywkę na zewnątrz i wewnątrz. Ważna jest dokładność, czystość i estetyka całości przy pracy z klejem. Jak pudełko wyschnie, możesz ukryć w nim swoje SKARBY! :)
Pozdrawiam
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły