• Koronawirus - wsparcie psychologiczne i dydaktyczne dla rodzin

          Koronawirus - wsparcie psychologiczne i dydaktyczne dla rodzin


          Warszawa uruchamia Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Od dziś można tam będzie znaleźć pomoc w trudnych sytuacjach związanych z pandemią koronawirusa – chodzi przede wszystkim o edukację.

          Nauczanie na odległość, lekcje online, prace domowe wysyłane do dzienników elektronicznych – w związku z koronawirusem polska szkoła znalazła się w całkiem nowej sytuacji. To trudny egzamin zarówno dla nauczycieli, jak i uczniów i ich rodziców. Od środy 25 marca zaczyna obowiązywać rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej o zdalnym nauczaniu, a to oznacza dla wszystkich całkiem nowe wyzwania i związane z tym problemy. Dzieci i młodzież, ale także dorośli, mogą odczuwać presję, frustrację i stres. Nie zawsze będą potrafili poradzić sobie z tymi trudnymi emocjami, dlatego warto, by skorzystali z pomocy specjalistów.

          Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów oferuje trzy filary pomocy:

          1. Wsparcie psychologiczne dla rodziców

          Pomoc uruchamiają dwie specjalistyczne poradnie psychologiczno-pedagogiczne: Uniwersytet dla Rodziców i Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii MOP. Rodzic, dzwoniąc tam, otrzyma wskazówki/porady dotyczące postępowania z dziećmi, które znalazły się w nowej, nieznanej sobie sytuacji (brak zwykłych kontaktów z rówieśnikami, zabaw w przedszkolach, codziennej nauki w szkole, która zastąpiona została w sposób nagły nauką zdalną)

          Od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 18.00 telefon rodzicielski jest czynny pod numerem: 510 205 050 oraz 519 047 372 w godz. 9.00-14.00, 500 717 258 w godz. 14-18, a w sobotę i niedzielę w godzinach 10.00 – 16.00 pod numerem: 519 047 370

          Zapraszamy także do kontaktu z dzielnicowymi poradniami psychologiczno-pedagogicznymi (numery tel. w załączniku).

          1. Wsparcie dydaktyczne dla rodziców

          Rodzice mogą liczyć na wskazówki merytoryczne i rady dotyczące edukacji zdalnej. Na pytania odpowiedzą nauczyciele poszczególnych przedmiotów (uwaga, nie będą rozwiązywać konkretnych zdań, tylko służyć radą, tłumaczyć).

          Kontakt drogą mailową z Warszawskim Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń: zapytajeksperta@wcies.edu.pl

          1. Wsparcie psychologiczne dla uczniów

          Podczas dyżurów telefonicznych i online psycholodzy rozmawiają z uczniami nie tylko o sytuacjach i kłopotach szkolnych, ale przede wszystkim o lękach i stresach związanych z szerzącą się pandemią. Pomocą i wsparciem psychologicznym służą wszystkie dzielnicowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne (wykaz dyżurnych telefonów do poradni dzielnicowych w załączniku). Dyżur w godzinach 9.00 – 19.00.


          Kontakt dla mediów:

          Karolina Gałecka

          rzecznik prasowy

          Urzędu m.st. Warszawy

          Tel. 22 44 333 80

          665 800 561 | kgalecka@um.warszawa.pl

          Zobacz także:

          www.um.warszawa.pl/dla-mediow



          Dyżury poradni psychologiczno-pedagogicznych 

          Dyzury_telefoniczne_poradni_psychologiczno-pedagogicznych_3.pdf​​​​​​​


        • Zmiany zasad rekrutacji na dyżur wakacyjny dla oddziału przedszkolnego

          Szanowni Państwo,

          W związku z zaistniałą sytuacją ulegają zmianie zasady prowadzenia zapisów na dyżury wakacyjne.Rodzice dzieci biorących udział w rekrutacji do oddziałów przedszkolnych lub klas pierwszych na rok szkolny 2020/2021 korzystają z hasła nadanego w systemie rejestracji wniosku/zgłoszenia.Pozostałym rodzicom Dyrektor Szkoły wygeneruje hasła z systemu, które przekaże rodzicom wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem dziennika Librus.

          Rodzice wypełniają wniosek tylko w systemie zapisów na dyżury wakacyjne.Nie muszą dostarczać jego wersji papierowej do Szkoły.

          Terminy zapisów i pozostałe zasady pozostają bez zmian.

          Szczegółowe informacje mogą Państwo uzyskać na stronie Biura Edukacji m.st.Warszawa:

          http://www.edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/przedszkolaki-dyzury-wakacyjne/21992_zasady-organizacji-opieki

        • Rekrutacja do klas 1 - zmiany

          Sanowni Państwo, 

           

          poniżej zamieszczamy komunikat dotyczący zmian w rekrutacji. 

           

           Wnioski przyjmowane będą do 20 marca. Rodzice mogą skorzystać z dwóch sposobów:

          1. Wysłanie skanu wniosku i pozostałych dokumentów drogą mailową na adres  placówki. Adresy mailowe i numery telefonów placówek  można znaleźć na stronach przedszkoli lub na stronie Biura Edukacji www.edukacja.warszawa.pl W zakładce Edukacja warszawska/ szkoły i placówki publiczne w zestawieniu w pliku excel.

          2. Dostarczenie dokumentów w wersji papierowej do placówki. W placówce zachowane są zaostrzone reguły sanitarne: płyn do dezynfekcji rąk,  ograniczony kontakt z pracownikami, zachowanie odpowiedniego - 1.5 metrowego dystansu między obecnymi w budynku. Ewentualne konsultacje udzielane są wyłącznie telefonicznie i mailowo.

          W wypadku niemożności otrzymania z zakładu pracy zaświadczenia, placówki będą przyjmować oświadczenia rodziców o ich późniejszym dostarczeniu dokumentów.W związku z epidemia wirusa Covid-19 od 16 marca żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe będą zamknięte. Nauczyciele będą wysyłali materiały edukacyjne do indywidualnej pracy. W nadchodzących dniach będziemy państwa informować o kolejnych krokach.

           

          Więcej informacji na stronie:  

          http://www.edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/rekrutacja/przedszkolaki/22121_zmiana-zasad-rekrutacji-do-przedszkoli-i-i-klas

           

           

          Prosimy, aby na bieżąco śledzić zmiany.

           

        • Zawieszenie zajęć edukacyjnych

          Szanowni Państwo,

          Uprzejmie informujemy, że w związku z zagrożeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa, decyzją Ministra Edukacji Narodowej od 12 do 25 marca 2020r. Szkoła zawiesza zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a od dnia 16.03.2020r. także zajęcia opiekuńcze.

          W dniach 12-13 marca 2020r. Szkoła będzie pełniła funkcję wyłącznie opiekuńczą w godz. 7.00-18.00.W pozostałe dni tj. od dnia 16 marca 2020r. do dnia 25.03.2020r. Szkoła zostanie zamknięta.

          Poniżej przekazujemy link do informacji MEN.

          Prosimy o zapoznanie się z treścią komunikatu MEN.Nauczyciele przedmiotowi za pośrednictwem dziennika Librus będą przekazywali materiały do samodzielnej nauki w domu. Zachęcamy do skorzystania z nich.

          Zachęcamy także uczniów do samodzielnej nauki w czasie, gdy nie będzie lekcji w Szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodreczniki.pl udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny.

          Ponadto informujemy, że rodzicom dzieci w wieku do 8 lat, przysługuje zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje mogą Państwo znaleźć na stronie internetowej ZUS.

          Z wyrazami szacunku,

          Dorota Pykiel

          Dyrektor Szkoły

        • Komunikat Dyrektora

          Szanowni Państwo,

          Zwracam się do Państwa z prośbą o przekazanie poniższej informacji Głównego Inspektora Sanitarnego uczniom i rodzicom odnośnie zagrożenia koronowirusem: Nie istnieje szczepionka ani skuteczne leczenie przeciwko koronawirusowi. Dlatego należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia:

          1. Często myć ręce - instrukcja jak poprawnie myć ręce znajduje się w każdej łazience i na korytarzach szkolnych. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekować je płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).Mycie rąk ww. metodami zabija wirusa, jeśli znajduje się on na rękach.Koronawirus jest wirusem osłoniętym cienką warstwą tłuszczową dlatego jest wrażliwy na wszystkie detergenty, w tym mydło, preparaty do dezynfekcji oraz promienie UV. Oznacza to, żełatwo go inaktywować prostymi środkami czystości. Wirus przenosi się:

          a) bezpośrednio, drogą kropelkową - zawierające wirusa drobne kropelki powstające w trakcie kaszlu, kichania, mówienia mogą być bezpośrednią przyczyna zakażenia.Odległość 1-1,5 m od osoby, z którą prowadzimy rozmowę, traktowana jest jako bezpieczna pod warunkiem, że osoba ta nie kaszle i nie kicha w naszym kierunku (strumień wydzieliny oddechowej pod ciśnieniem),

          b) pośrednio, poprzez skażone wydzieliną oddechową (podczas kichania czy kaszlu) przedmioty i powierzchnie. Wirus nie ma zdolności przetrwania poza organizmem człowieka, ulega dezaktywacji po kilku- kilkunastu godzinach.Wirus ma zdolność do krótkotrwałego przebywania na powierzchniach i przedmiotach jeśli skażone zostały wydzieliną oddechową (w trakcie kaszlu, czy kichania) osób chorych. Istnieje ryzyko przeniesienia wirusa z zanieczyszczonych powierzchni na rękach np. dotykając twarzy lub pocierając oczy. Dlatego częste mycie rąk zmniejsza ryzyko zakażenia.

          2. Stosować zasady ochrony podczas kichania i kaszlu. Podczas kaszlu i kichania należy zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką - jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub zdezynfekować je środkami na bazie alkoholu (min. 60 %). Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków, w tym wirusów. Jeśli nie przestrzega się tej zasady można łatwo zanieczyścić przedmioty, powierzchnie lub dotykane, np. przy powitaniu, osoby.

          3. Zachować bezpieczną odległość. Należy zachować co najmniej 1 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha i ma gorączkę.Gdy ktoś z chorobą układu oddechowego, taką jak 2019-nCoV, kaszle lub kicha, wydala pod ciśnieniem małe kropelki zawierające wirusa. Jeśli jest się zbyt blisko, można wdychać wirusa.

          4. Unikać dotykania oczu, nosa i ust. Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być zanieczyszczone wirusem. Dotknięcie oczu, nosa lub ust zanieczyszczonymi rękami, może spowodować przeniesienie się wirusa z powierzchni na siebie.5. Będąc chorym, mając: gorączkę, kaszel, trudności w oddychaniu po powrocie z krajów gdzie szerzy się koronawirus, jeśli nie upłynęło 14 dni od powrotu - NIE należy przychodzić do szkoły. Należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy medycznej - udać się na oddział zakaźny albo obserwacyjno-zakaźny, zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w Komunikacie krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych (https://liblink.pl/PYzB4ceR4r). Należy przy tym pamiętać, żeby unikać środków komunikacji publicznej, aby nie narażać innych osób. Zaleca się osłonięcie ust i nosa maseczka ochronną, która stanowi pierwszą barierę ochronną dla otoczenia.

          6. Będąc chorym i mając bardzo złe samopoczucie, ale gdy nie podróżowało się do krajów, w których szerzy się koronawirus - NIE należy od razu podejrzewać u siebie zakażenia koronawirusem. Jednak w dbałości o własne zdrowie NIE należy przychodzić do szkoły, należy pozostać w domu i zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.Objawy ze strony układu oddechowego z towarzyszącą gorączką mogą mieć wiele przyczyn np. wirusową (wirusy grypy, adenowirusy, rynowirusy, koronawirusy, wirusy paragrypy), czy bakteryjną (pałeczka Haemophilus influenzaea, pałeczka krztuśca, chlamydia, mykoplazama).

          7. Mając łagodne objawy ze strony układu oddechowego, gdy nie podróżowało się do krajów, w których szerzy się koronawirus należy starannie stosować podstawowe zasady higieny oddychania oraz higieny rąk i pozostać w domu do czasu powrotu do zdrowia, jeśli to możliwe.

          8. Unikać spożywania surowych lub niedogotowanych produktów pochodzenia zwierzęcego. Ostrożnie obchodź się z surowym mięsem, mlekiem lub narządami zwierzęcymi, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia poprzez niegotowaną żywność, zgodnie z dobrymi zasadami bezpieczeństwa żywności.

          9. Zapobiegać innym chorobom zakaźnym poprzez szczepienia, np. przeciwko grypie. W zależności od sezonu epidemicznego, w Polsce rejestruje się od kilkuset tysięcy do kilku milionów zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę i zachorowania grypopodobne rocznie. Szczyt zachorowań ma miejsce zwykle między styczniem a marcem. Ostre infekcje wirusowe mogą sprzyjać zakażeniom innymi czynnikami infekcyjnymi, w tym wirusami. Nie należy jednak traktować szczepień ochronnych przeciwko grypie jako sposobu zapobiegania zakażeniom koronawirusem.

          10. Dbać o odporność, wysypiać się, dbać o kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie.W związku z pojawiającymi się w niektórych krajach ościennych przypadkami zachorowań na koronawirusa apeluję do Państwa o nieposyłanie do szkoły na zajęcia przeziębionych i chorych dzieci. Jednocześnie MEN uspokaja, że jeśli osoba nie miała kontaktu z chorym, nie ma powodu do obaw. Jeśli zaś uczniowie, którzy wrócili po feriach z terenów występowania koronawirusa mają objawy grypopodobne powinni Państwo bezzwłocznie powiadomić o tym najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosić się do oddziału zakaźnego lub obserwacyjno-zakaźnego.Ponadto proszę aby przed rozpoczęciem każdej z lekcji przypominać uczniom o podstawowych zasadach higieny (w tym w szczególności o dokładnym myciu myciu rąk) oraz zgłaszać obecność uczniów chorych.Proszę także o zwracanie uwagi rodzicom na konieczność ograniczanie zagrożena i nieprzysyłani do Szkoły uczniów chorych.Prosimy o zgłaszanie na bieżąco o sytuacjach  mogących stwarzać zagrożenie dla zdrowia uczniów.

        • Razem na Święta

          Szanowni Państwo,

          nasza szkoła bierze udział w akcji "Razem na Święta" objętej patronatem Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego.

          W ramach przedsięwzięcia zachęcamy uczniów do podjęcia działań z zakresu wolontariatu, m.in.: pomocy osobom starszym w przedświątecznych zakupach i porządkach, przygotowania świątecznych kartek z życzeniami dla pacjentów lokalnych szpitali/hospicjów, zorganizowania zbiórki darów dla lokalnego schroniska dla zwierząt czy wsparcia organizacji oferującej pomoc Polakom mieszkającym na Kresach.

          logo_Razem_na_swieta.png​​​​​​​



        • Infolinia

          Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. 

          Pod numerem telefonu:

          800 080 222 

          dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. 

          Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji - słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach. 

          Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. 

          Wiele negatywnych zjawisk społecznych - cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet 

          w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się 

          po wsparcie. 

          W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi. 

          Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA 

          to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

          Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej 

          ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, która wygrała konkurs ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Więcej na temat wyników konkursu na stronie internetowej MEN.

        • Ubezpieczenie

          INFORMACJA O MOŻLIWOŚCI UBEZPIECZENIA UCZNIÓW

          OD NASTĘPSTW NIESZCZĘŚLIWYCH WYPADKÓW NA ROK SZKOLNY 2019/2020

          W związku z wyborem przez Radę Rodziców Szkoły Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie (uchwała RR nr 23/2018/2019 z dnia 22.05.2019r.r.) ubezpieczenia w formie ONLINE w Towarzystwie Ubezpieczeń Ogólnych Aviva SA z siedzibą w Warszawie 00-189 przy ul. Inflanckiej 4b (polisa nr 170011031366093), poniżej udostępniamy Państwu ulotkę informacyjną ze szczegółowymi informacjami i instrukcją zgłoszenia dziecka do ubezpieczenia. 

          Poniżej podajemy także link, który automatycznie przekierowuje Rodzica na Platformę przystąpienia do ubezpieczenia zgodnie z ustaleniami.

          https://www.szkolnaagencja.pl/zarejestruj-dziecko/?szkola=SAU101

          Jeśli zdecydują się Państwo na skorzystanie z możliwości ubezpieczenia dziecka, zgłoszenia dokonują Państwo bezpośrednio, tj. bez udziału Szkoły, zgodnie z instrukcją w ulotce. Przy rejestracji należy podać KOD SZKOŁY:

          SAU101

          Przypominamy, iż ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków jest dobrowolne.

          ulotka_ubezpieczenie_2019_2020.pdf

           

        • Żywienie podczas akcji "Lato w mieście" i dyżuru wakacyjnego

          Szanowni Państwo,

           

          uprzejmie informujemy, iż w wyniku konkursu zmianie uległ ajent świadczący usługi żywienia dzieci w Szkole Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie. 

          W związku z powyższym od dnia 29.07.2019r. (poniedziałek) usługę żywienia dzieci będzie realizowała firma: 

          "Linia" Promocja Zdrowego Stylu Życia Jolanta Chłopecka z siedzibą w Kwirynowie 05-082 ul. Wierzbowa 9 

          Tel. 601 315 489 (Jolanta Chłopecka), 602 729 355 (Robert Chłopecki).

          strona internetowa firmy: 

          www.liniapromocja.pl

          Środki wpłacone przez rodziców na akcję "Lato w mieście" i dyżur wakacyjny dla oddziału przedszkolnego do firmy "Szwajcarka" Marcin Sikorski zostały przez nią przekazane nowej firmie świadczącej usługi żywienia podczas akcji "Lato w mieście" i dyżur wakacyjny dla oddziału przedszkolnego. 

          Akcja "Lato w mieście" i dyżur wakacyjny dla oddziału przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 75 im. Marii Konopnickiej w Warszawie potrwa od 29.07.2019r. do 30.08.2019r. 

           

          Zasady żywienia:

          Akcja "Lato w mieście": 

          Stwaka dzienna za żywienie wynosi 7,00 zł.

          Podczas akcji dzieci otrzymywać będą 2 posiłki: śniadanie i obiad (dwudaniowy).

          Wpłaty za żywienie prosimy przesyłać na podany poniżej numer konta, koniecznie z podaniem imienia i nazwiska dziecka i okres żywienia. 

          Konto do wpłat:  30 1440 1299 0000 0000 0549 5358

           

          Dyżur wakacyjny dla oddziału przedszkolnego

          Stwaka dzienna za żywienie wynosi 12,00 zł.

          Dzieci otrzymują 3 posiłki (śniadanie, obiad -dwudaniowy i podwieczorek). 

          Wpłaty za żywienie prosimy przesłać na podany poniżej numer konta, koniecznie z podaniem imienia i nazwiska dziecka i okres żywienia. 

          Konto do wpłat: 30 1440 1299 0000 0000 0549 5338

          Wszelkie płatności za żywienie dzieci mogą być dokonywane wyłącznie przelewem na ww konto.

          Zasady zgłaszania nieobecności: 

          Odwoływanie posiłków można dokonywać SMS na dedykowany numer tel. 602-729-355 lub e-mail: biuro@liniapromocja.pl najpóźniej do 8:30 danego dnia. 

          Zasady zwrotów:

          Zwrot opłaty za niewykorzystane przez uczestnika posiłki nastąpi tylko po uprzednim telefonicznym, osobistym lub mailowym na biuro@liniapromocja.pl zgłoszeniu nieobecności w danym dniu najpóźniej do godz. 8:30.  

          Po zakończeniu akcji "Lato w mieście" i dyżuru wakacyjnego w terminie do 15.09.2019r. rodzice, którzy zgłaszali rezygnację z udziału dziecka w akcjach i żywieniu proszeni są o przesłanie maila na biuro@liniapromocja.pl z podaniem liczby zgłoszonych dni, wyliczeniem kwoty i numerem konta do ewentualnego zwrotu. Przysłanie maila będzie niezbędnym warunkiem do zwrotu pieniędzy.  

           

          Przepraszamy za niedogodności związane ze zmianą firmy świadczącej usługi gastronomiczne podczas akcj "Lato w mieście"  i dyżuru wakacyjnego dla oddziału przedszkolnego.