• Seria 6

• Rozwiązania zadań tej serii przesyłamy do piątku 22 XI 2019 r na adres a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 11
            W magazynie szkolnym była pewna liczba piłek. Na lekcję wychowania fizycznego nauczyciel wziął 20% wszystkich piłek. W czasie przerwy Tomek przyniósł z boiska 5 piłek i wówczas będące na boisku  stanowiły 1/30 wszystkich piłek. Ile piłek jest w tej szkole?

Zadanie 12
            Zegarek elektroniczny (cyfrowy) spieszy się 5 min 36 sek na tydzień. Jeśli w niedzielę w południe wskazuje dokładny czas, to jaki czas pokaże w następny piątek o piątej po południu?

• Seria 5

• Rozwiązania zadań tej serii przesyłamy do piątku 15 XI 2019 r na adres a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 9

Suma dwóch liczb naturalnych jest równa 77. Jeżeli pierwszą z nich pomnożymy przez 8, a drugą przez 6, to otrzymane iloczyny będą równe. Znajdź te liczby.

Zadanie 10

Basia buduje z jednakowych patyczków kolejno układanki zgodnie ze schematem widocznym na rysunku poniżej, na którym zaznaczono układanki o numerach 1, 2, 3. O ile więcej patyczków zużyła do układanki o numerze 31 niż do układanki o numerze 30 ?

• Seria 4 + odpowiedzi

• Rozwiązania zadań tej serii przesyłamy do piątku 8 XI 2019 r na adres a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 7
            Trójkąt o obwodzie 50 cm podzielono za pomocą wysokości na dwa trójkąty o obwodach 30 cm i 36 cm. Oblicz długość wysokości tego trójkąta.

Odpowiedź: 8 cm

Zadanie 8
            Adam chodzi z prędkością 4 km/h, a biega prędkością 6 km/h. Odkrył, że jeśli rano do szkoły biegnie, zamiast iść, oszczędza 3 minuty i 45 sekund. W jakiej odległości od szkoły mieszka Adam?

Odpowiedź: 750 m

• Seria 3 + odpowiedzi

• Rozwiązania zadań tej serii przesyłamy do piątku 1 XI 2019 r na adres a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 5
            Jaką liczbę (tą samą) należy dodać do licznika i mianownika ułamka 7/111 aby otrzymać ułamek równy 1/5 ?

Odpowiedź: 19

Zadanie 6
            Różnica długości przekątnych rombu wynosi 8, a ich suma 32. Ile wynosi pole rombu?

Odpowiedź: 120

• Seria 2 + odpowiedzi

• Rozwiązania zadań tej serii przesyłamy do piątku 25 X 2019 r na adres a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 3
            W pokoju znajdowała się pewna liczba osób. Ich średni wiek równy był liczbie osób znajdujących się  w pokoju. Gdy do pokoju wszedł 29 letni człowiek, okazało się, że nadal średni wiek był równy liczbie osób w pokoju. Ile osób znajdowało się w pokoju na początku ?

Odpowiedź: 14

Zadanie 4
            Która jest godzina, zapytał ktoś Pitagorasa. Pozostało jeszcze z doby dwie trzecie tej części dnia, która już upłynęła , odpowiedział filozof. Która była godzina ?

Odpowiedź: 14:24

• Seria 1 + odpowiedzi

• Rozwiązania zadań tej serii przesyłamy do piątku 18 X 2019 r na adres a.mieczkowska@vp.pl

Zadanie 1

Iloczyn trzech liczb naturalnych, z których każda jest większa niż 3, wynosi 2187. Jaka jest suma tych liczb?

Odpowiedź: Suma liczb wynosi 45.

Zadanie 2

Ile zer ma na końcu  iloczyn kolejnych liczb  naturalnych  od 1 do 25 ?

Odpowiedź: Ma 6 zer.

• Zaproszenie

• Zapraszam uczniów klas 6 i 7 do udziału w sesji jesiennej Szkolnej Ligi Zadaniowej z matematyki.

Co tydzień w piątek wieczorem (począwszy od 11 X 2019r. przez kolejne 12 tygodni) będą pojawiały się dwa zadania-łamigłówki.  Ich rozwiązania można przesyłać do następnego piątku włącznie na adres mailowy a.mieczkowska@vp.pl

Uczniowie, którzy prześlą  najwięcej prawidłowych rozwiązań otrzymają dyplomy i nagrody na apelu podsumowującym konkursy i naukę w I semestrze.

Zapraszam i życzę dobrej zabawy z matematyką,

Anna Mieczkowska