• List Minister Edukacji oraz Głównego Inspektora Sanitarnego

                Warszawa, 8 listopada 2018 roku

                                                                                                




          Szanowni Państwo,

          Rodzice i Opiekunowie, 


          w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie dzieci i młodzieży zwracamy się do Państwa z gorącym apelem o docenienie wagi problemu, jakim jest zabezpieczenie Państwa Dziecka przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne.


          W Europie szczepienia ochronne są prowadzone od ponad 200 lat. W ostatnich dziesięcioleciach w dużym stopniu przyczyniły się one do spadku zachorowań na choroby zakaźne, co znacząco wpłynęło na poprawę sytuacji epidemiologicznej. Tak niski poziom zachorowań zawdzięczamy wysokiej wyszczepialności społeczeństwa w latach 90. XX w., utrzymującej się na poziomie 95-98%. Niepokoją zatem ostatnie dane, które wskazują, że spada liczba osób poddających się szczepieniom przy jednoczesnym wzroście osób uchylających się od nich i wyrażających negatywne opinie na temat szczepionek.


          Pragniemy zwrócić uwagę na dramatyczny wzrost liczby zachorowań na odrę w Europie, który obecnie obserwujemy. Od stycznia do września 2018 roku odnotowano ponad 52 tys. przypadków odry. Do 5 października 2018 r. najwięcej zachorowań zarejestrowano w Rumunii (5 100 przypadków), Francji (2 702), Grecji (2 290) oraz we Włoszech (2 248). W krajach spoza UE najwięcej zachorowań odnotowuje się na Ukrainie –  ponad 32 tys. przypadków. Problem odry występuje również w Czechach, Niemczech, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, Litwie i Łotwie. Na ten obraz nakłada się sytuacja w naszym kraju. Według najnowszych danych od 1 stycznia do 30 października 2018 r. w Polsce zarejestrowano 144 przypadki zachorowań na odrę. W analogicznym okresie roku 2017 zgłoszono ich 59. Liczby te jednoznacznie wskazują na fakt niezwykle dynamicznego rozprzestrzeniania się choroby. W związku z rosnącym zagrożeniem zdrowia dzieci i młodzieży z pewnością jest to dobry czas, żeby zwrócić szczególną uwagę na kwestie profilaktyki chorób zakaźnych poprzez realizację szczepień obowiązkowych.



          Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zetknąć się z patogenem wywołującym niebezpieczną infekcję. Odra jest groźna nie tylko z powodu bezpośrednich skutków zachorowania, ale również ze względu na występowanie ciężkich powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do śmierci. Szczególnie zagrożone są osoby niezaszczepione, w tym dzieci do 13. miesiąca życia oraz inne osoby z obniżoną odpornością.


          Dzięki szczepieniom udało się zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele chorób, a niektóre z nich całkowicie wyeliminować. Poddanie dzieci szczepieniom ochronnym jest gwarancją ich bezpieczeństwa. Zapewnia także ochronę osobom niezaszczepionym z powodu wskazań medycznych.


          Mając na uwadze doniosłość problemu, zwracamy się do Państwa z gorącym apelem, abyście jako Rodzicie odpowiedzialni za zdrowie swoich dzieci wyciągnęli odpowiednie wnioski z obecnej sytuacji epidemiologicznej. Ważne, aby pamiętali Państwo, że pochopna decyzja odmowy poddania dzieci szczepieniom ochronnym może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi związanymi
          z powikłaniami chorób zakaźnych takich jak odra.


          Licząc na Państwa rozwagę, prosimy o uważne dokonanie wyboru i podjęcie decyzji w myśl tak aktualnego obecnie powiedzenia „lepiej zapobiegać niż leczyć”.



           Z wyrazami szacunku



          Anna Zalewska                                               Jarosław Pinkas
          Minister Edukacji Narodowej                             Główny Inspektor Sanitarny


          2018.11.08_list_MEN_GIS_rodzice.pdf​​​​​​​

        • Portrety

          Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci malowały portrety nauczycieli i pracowników szkoły. 

          Zapraszamy do obejrzenia galerii portretów naszych uczniów.

          portrety.zip​​​​​​​ 

        • Superkoderzy

          Szanowni Państwo,

          mamy przyjemność poinformować Państwa, że nasza Szkoła została zakwalifikowana do programu "Superkoderzy" na rok szkolnym 2018/2019. SuperKoderzy to ogólnopolski program edukacyjny, którego kluczowym elementem jest nauka programowania. Adresowany jest do szkół podstawowych oraz uczniów w wieku 9-12 lat. W czasie trwania programu dzieci nauczą się programowania, podstaw robotyki i poznają świat nowych technologii nie tylko na informatyce, ale również na lekcjach przyrody, historii, języka polskiego, muzyki, matematyki, czy języków obcych.

          Link do Programu:http://superkoderzy.pl 

          Szczegółowe informacje o realizacji przekażemy Państwu w nowym roku szkolnym 2018/2019.

        • Rada Rodziców

          Drogi Rodzicu!!! 

          Twoje wpłaty na konto Rady Rodziców dają szansę na:

          - dofinansowanie wyjazdów dzieci na Zieloną Szkołę;

          - realizację budżetu partycypacyjnego naszych dzieci;

          - zakup nagród w konkursach przedmiotowych;

          - organizację bali i imprez;  

          Bez Państwa wsparcia nie jesteśmy w stanie wspomagać Szkoły w rozwoju naszych dzieci!!!

          Będziemy wdzięczni za Państwa wpłaty :-)

          Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej Nr 75

          05 1090 2590 0000 0001 2285 4869

          kontakt do Skarbnika RR: skarbnikrr75@gmail.com 

        • AIESEC KidSpeak

          Szanowni Państwo!

          Chcielibyśmy podzielić się z Państwem naszym doświadczeniem, dotyczącym projektu edukacyjno-kulturowego: AIESEC KidSpeak, w którym nasza szkoła wzieła ostatnio udział.Program polegał na tym, że przez 3 tygodnie dwoje praktykantów z zagranicy poprowadziło z naszymi dziećmi interaktywne warsztaty w języku angielskim. Zabawa była pyszna, śmiechu co niemiara a strona merytoryczna zajęć zachwycała swoją różnorodnością i atrakcyjnością.Woluntariusze z Chin i Indonezji w pierwszym tygodniu skupili się na przedstawieniu swoich krajów i ich kultury. Elementami naszych lekcji stały się przepiękne prezentacje wzbogacone nauką ludowych tańców, taichi i kung-fu.

           

          W kolejnych tygodniach motywem przewodnim były, jakże ważne w naszej obecnej rzeczywistości, tolerancja i dbałośc o środowisko. I tu ponownie wyróżniła się wyobraźnia naszych obcokrajowców, którzy otwartą debatą pojednywali sobie umysły nawet tych najbardziej sceptycznych małych obserwatorów zajęć.

          Program ten był skierowany do uczniów klas V-VII i odbył się między 19.02.2018 a 09.03.2018. Nasi angliści zdecydowali, iż lekcje grupowe będą wówczas łączone, co pozwoliło na większą integracje klas i zezwoliło nam na jeszcze bogatsze przeżycie wszystkiego wszystkim razem. W lekcjach wielokrotnie uczestniczyły też osoby z zewnątrz grona językowego np. dyrekcja szkoły, nauczyciele zainteresowani naszymi warsztatami (a zainteresowanie było, proszę nam wierzyć, ogromne).W trakcie swojego pobytu w szkole woluntariusze mieli też szansę skorzystać z atrakcji szkolnej agendy: zasiadali więc w jury na szkolnych koncertach, uczestniczyli w apelach i szkoleniach, brali udział w zorganizowanych przez różne klasy wycieczkach pozaszkolnych.

           

          Serdecznie polecamy wszystkim uczestnictwo w podobnych projektach. Niewątpliwie my nie zapomnimy Jackiego i Ines (naszych woluntariuszy) jeszcze przez długi czas.